Japońskie łaźnie

Czy zastanawialiście się kiedyś jak działają japońskie łaźnie? Jesteśmy przekonanie że zdarzyło wam się nie raz ujrzeć je na filmach czy serialach. Możliwe też że były opisywane w książkach, które czytacie. Ale czy wiecie by wejść do takiej łaźni, musicie się najpierw dobrze umyć?

Mycie się przed wejściem do łaźni?

Tak to prawda. W japońskich łaźniach obowiązuje pewna bardzo ważna zasada, która nakazuje by przed wejściem do łaźni się dobrze umyć. Większość japońskich łaźni będzie posiadało małe krzesełko, które pozwoli odseparować miejsce mycia od wody. W lepszych tego typu miejscach powinny być ręczniki i mydła, jednak nie zawsze przyjdzie je nam znaleźć. Warto wtedy przynieść je ze sobą, dzięki temu zaoszczędzimy trochę gotówki.

Co można, a co nie można?

Podczas bycia w takiej łaźni warto skorzystać ze specjalnych szafek na kluczyk. Dzięki temu po wsadzeniu tam naszych prywatnych rzeczy, będziemy pewni że nie zostaną one skradzione. Chociaż prawda jest taka że w Japonii kradzież to bardzo rzadki przypadek. Warto też zwrócić uwagę że w większości takich kąpielisk, robienie zdjęć i kręcenie filmików jest zabronione.

Jak się zachować?

Gdy już przyjdzie moment w którym jesteśmy pewni że dobrze się umyliśmy i będzie wchodzić do rzeczywistej łaźni, to uważajmy na powierzchnie. Może ona być śliska. Wiedz też że zwykle łaźnie podzielone są na męskie i damskie. Z tego względu zwróć uwagę czy wchodzisz właśnie od odpowiedniej dla ciebie. Ręcznik powinieneś mieć owinięty w okół pasa, a gdy wejdziesz do wody, postaraj się go w niej nie zanurzyć. Nie należy go moczyć w żadnym wypadku, ponieważ uznawane jest to za niegrzeczne. Najczęściej taki ręcznik kładzie się na głowie lub układa obok na suchym kamyku. Pamiętaj też że japońskie łaźnie nie służą do pływania czy nurkowania w nich. Jest to miejsce przede wszystkim do wypoczynku i spokojnego przesiadywania w gorących wodach. Po wyjściu z wody pamiętaj by dobrze się wytrzeć swoim ręcznikiem zanim wejdziesz do pokoju z szafkami.