Jak dbać o nasze oczy

Wraz z rozwojem technologii, nasze oczy stały się bardziej narażone na różne choroby. Pojawiły się także nowe metody leczenia wzroku, oraz okulary ze specjalnymi filtrami, które minimalizują negatywne efekty działania ekranu komputera lub smartfona na nasze oczy, jednak jak wiadomo – dużo lepiej jest zapobiegać chorobom, niż chodzić do lekarza i wydawać fortunę na leczenie. Jak dbać o nasze oczy, żeby służyły nam jak najlepiej i jak najdłużej?

Przerwy

Korzystając np. kilka godzin z rzędu z komputera bez żadnej przerwy nasze oczy są znacznie bardziej narażone na różne problemy, niż gdybyśmy robili co jakiś czas kilkuminutową przerwę. Oczy, jak każda część organizmu, wymagają odpoczynku – dlatego zamiast narażać je na ciągłe światło ekranów, warto jest raz na jakiś czas robić małą przerwę.

Okulary

Jeżeli czujemy, że nasze oczy bardzo się męczą przy korzystaniu z komputera, warto jest udać się do okulisty. Możliwe jest, że będziemy musieli nosić okulary, które ochronią nasz wzrok od negatywnego działania światła.

Odległość

Korzystając z komputera, bądź też oglądając telewizor ważne jest, żeby zachować odpowiednią odległość. Jeżeli będziemy zbyt blisko, to nasze oczy będą dużo szybciej się męczyć, co może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Nie ma optymalnej odległości – ale ogólna zasada jest taka, żeby była jak najbardziej komfortowa dla nas – gdy będziemy chwilę korzystać z komputera, to sami nauczymy się, jaka odległość jest dla nas najwygodniejsza.

Niższa jasność

Warto jest ustawić niższą jasność w ekranach, gdyż wtedy nasze oczy mniej się będą męczyć, szczególnie w nocy, gdy jedynym źródłem światłą jest monitor, telewizor lub też telefon.

Barwy kolorów

Urządzenia oferują w dzisiejszych czasach różne funkcje zmiany kolorów. Bardzo popularnym dodatkiem między innymi do systemów Windows jest regulacja temperatury barw według światła na zewnątrz. Jest to bardzo ciekawa opcja, która powoduje że nasze oczy mniej się męczą, przez co mniej są narażone na różne problemy. Funkcja ta jest wbudowana w systemy Windows, i wystarczy ją po prostu włączyć w opcjach.