Smartfony – czy mogą być dla nas groźne?

pexels-photo-50614
Nowoczesne telefony komórkowe, tudzież smartfony stały się już tak popularne, że nawet w najbiedniejszych krajach każdy posiada własny telefon oraz dostęp do internetu. Zawdzięczamy to głównie znacznemu obniżeniu cen – dzisiaj technologia jest już tak bardzo rozwinięta, że wydajne smartfony możemy znaleźć nawet za dwieście czy trzysta złotych. Jednak zapominamy o jednym – czy smartfony mogą być dla nas groźne? W pewnym sensie tak!

Współczynnik SAR

Co prawda normy w Unii Europejskiej dokładnie opisują, ile może maksymalnie wynosić współczynnik SAR w telefonie przeznaczonym do sprzedaży i użytku na jej terenie – to jednak wyższe wartości, które nadal mieszczą się w granicach normy mogą być dla nas niebezpieczne. Według niektórych badań promieniowanie telefonów komórkowych negatywnie wpływa na nasz sen, utrudniając zasypianie, lub może powodować bóle głowy. Niektórzy naukowcy też twierdzą, że wysokie promieniowanie telefonów komórkowych może przyczynić się do powstawania nowotworów – jednak to jest niepotwierdzone. Czy jest czego się bać? Jeżeli chcemy być w sto procent bezpieczni, warto jest wybrać smartfon który nie posiada wysokiego współczynnika SAR.

Wirusy

Smartfony z androidem to aktualnie najpopularniejszy sposób na świecie do łączenia się z internetem, przeglądania witryn lub po prostu pisania ze znajomymi. Przy okazji oznacza to, że są one też najłatwiejszym i najpopularniejszym celem wielu wirusów. Przeróżne keyloggery, spyware, adware czy malware – to wszystko może nam grozić jeżeli nie będziemy wystarczająco uważać przy korzystaniu z telefonu komórkowego. Najlepiej jest po prostu nie wchodzić na niezaufane witryny, nie pobierać aplikacji z nieznanych źródeł, nie klikać w nieznane linki oraz nie logować się do ważnych rzeczy (na przykład takich jak nasze konto w banku) za pomocą telefonu komórkowego. Nawet dbając o nasze bezpieczeństwo w stu procentach nie możemy być pewni, że na naszym telefonie nie ma żadnego wirusa lub nikt nie nałożył nam podsłuchu. Zazwyczaj jednak zwykłe przykładanie uwagi wystarczy – i będziemy mogli cieszyć się czystym telefonem bez żadnych wirusów i niepożądanych aplikacji.