Szkła progresywne: okulary kontra soczewki

Dlaczego szkła progresywne?

Stosunkowo niedawno na optycznym rynku pojawiły się okulary progresywne. Stosunkowo, ponieważ okulary pomagają człowiekowi już od stuleci, Szkła progresywne zawierają technologię, która jest zaawansowana, ale i kosztowna. Do czego służą tego typu okulary?

szkła progresywne

Okulary progresywne przeznaczone są głównie dla osób po 40-tym roku życia. Po przekroczeniu tej magicznej bariery, oczy człowieka, a raczej widzenie, ulega pogorszeniu. To naturalny proces związany z rozwojem człowieka. Po 40-tym roku życia będziemy coraz słabiej widzieć na bliskie i dalekie odległości.

Z pomocą przychodzi technologia progresywnych okularów (lub soczewek). Polega ona na poprawie widzenia na różne odległości. Przez szkła progresywne możemy lepiej widzieć na odległości dalsze, pośrednie oraz bliskie. Zależy to jedynie od tego, w jaki sposób będziemy przez nie patrzeć. Patrząc przez górną część szkieł, będziemy ostrzej widzieć na dalekie odległości. Patrzenie przez środkowy obszar szkieł zapewni nam komfort patrzenia na średnie odległości. Dolny obszar szkieł pozwoli lepiej widzieć na bliskie odległości, czyli na przykład w przypadku czytania. Jak widać, technologia progresywna w optyce pozwoli na komfortowe widzenie po 40-tym roku życia.

Okulary progresywne

Okulary były od kiedy pamiętamy. Potrafią być bardziej, lub mniej dopasowane. Na szczęście mowa tu tylko o wyglądzie, bo optyk z pewnością wyznaczy nam jakie szkła powinniśmy zakupić. Okulary to też oprawki, a więc wygląd, który może uatrakcyjnić i nadać inteligentnego wyrazu naszej twarzy. Dobrze dopasowane oprawki z pewnością pozytywnie wpłyną na nasz wygląd. Połączenie wyglądu z aspektami zdrowotnymi jest jednym z najlepszych rozwiązań. Do tego dochodzi również kwestia corocznej zmiany okularów.

A może soczewki?

Soczewki progresywne to kolejny technologiczny krok. W porównaniu do okularów, nie musimy się martwić tym, że je zniszczymy, potłuczemy, czy porysujemy. Nie widzą nam na nosie, a więc można to uznać za lepszy komfort. Dodatkowo, soczewki nie powodują deformacji obrazu przez nas widzianego. Do tego mają większe pole widzenia, ale to wciąż soczewki z technologią progresywną! Tutaj wybór dotyczący tego, czy wolimy okulary, czy soczewki powinien rozegrać się w naszej głowie, ponieważ to my powinniśmy mniej więcej wiedzieć, która opcja będzie dla nas bardziej korzystna.